SEKRETY BIBLII: Dlaczego Jezus przeklął drzewo?

Spotkanie już się odbyło, zachęcamy do wysłuchania wykładu:

Ewangeliści zapisali dość zaskakujące wydarzenie z życia Jezusa. Jak zanotował to Mateusz: „Wracając rano do miasta, [Jezus] uczuł głód. A widząc drzewo figowe przy drodze, podszedł ku niemu, lecz nic na nim nie znalazł oprócz liści. I rzekł do niego: «Niechże już nigdy nie rodzi się z ciebie owoc!» I drzewo figowe natychmiast uschło.” (Mt 21,18-19) Cały opis staje się jeszcze dziwniejszy, gdy przeczytamy, co dodaje do niego ewangelista Marek: „…nie znalazł [zaś] nic poza liśćmi, nie była to bowiem pora na figi” (Mk 11,13).

Jezus przeklina drzewo, choć nie był to czas, by pojawiły się na nim owoce? Dwóch ewangelistów zapisuje to, choć pomijają oni inne cuda i wydarzenia z życia Chrystusa? Dlaczego Jezus przeklął drzewo figowe i jaki jest sens czytania tej historii w XXI wieku?

Odpowiedzi spróbujemy poszukać razem! Zapraszamy na wykład z prezentacją multimedialną w sobotę, 7 kwietnia 2018 r. o godzinie 17:00, jak zwykle w sali zgromadzeń przy ul. Zduny 10a (w głębi podwórza). Po prezentacji można będzie zadać dodatkowe pytania i porozmawiać z prelegentem na interesujące tematy.

3 thoughts on “SEKRETY BIBLII: Dlaczego Jezus przeklął drzewo?”

  1. Czyli Jezus inaczej pisząc obłożył klątwą drzewo. Przeklął czyli obłożył klątwą. Ale co na to powiedziało drzewo, na swoją obronę? Czy miało instytucję do której mogło się odwołać od decyzji Jezusa? Zakładam, że podobnie jak ryby i drzewa głosu nie mają.Choć niektóre w czasach biblijnych klaskały. Czy to jest realne żeby drzewo klaskało? Zapewne TAK, bo wszystko zależy od układu odniesienia. Podobnie jest i z pozornie ale tylko pozornie sprzecznymi twierdzeniami, że Ziemia obiega Słońce i to, że Słońce obiega Ziemię. Jest i tak i tak, tzn. Ziemia okrąża Słońce ale i Słońce okrąża Ziemię. Rzeczywiście tak jest! I to wcale nie baśń tylko prawda – proszę wejść na stronę Uniwersytetu Warszawskiego – Wydział Astronomii i Astrofizyki i zapoznać się z wypowiedzią w tej sprawie naukowca z tytułem doktor….Zmiana tematu. A gdyby kto pojawił się w sobotę na tym wykładzie z towarzystwa z ul. Pomorskiej 41, np. br. Robert to proszę zapytać kiedy u nich będzie ” śpiewał ” Kos, wszak wiosna już nastała i o której godzinie w niedzielę ” Pomorzanie „mają zebrania od godziny 8:00 rano czy dalej jak zimową porą od godz. 15:00? Pozdrawiam i myślę, że Jezus tylko jedyny raz miał potrzebę obłożyć ” Bogu ducha ” winne drzewo klątwą. W Starym Testamencie z kolei pewna dynia została ukarana i zwiędła bo Bogu nie posłuszny był prorok Jonasz. To trochę tak jak z tym powiedzeniem; ” Kowal zawinił a Cygana powieszono.” No ale sprawiedliwość boża ( przymiotnik piszemy z małej litery ) i sprawiedliwość ludzka to dwie różne sprawiedliwości, choć w Biblii jest nawet prawo i sprawiedliwość, choć nie mające nic wspólnego z ” kaczyzmem „. Dobrego sobotniego odbioru wykładu życzę i niemałej frekwencji.

  2. w widzeniu Jeremiasz widzi figi a nie drzewo tak wiec owoce czyli figi sa symbolem Izraela anie drzewo to sie nie zgadza z tym co mowi mowca Wprzypowiesci o uczcie poganie maja mapelnic sale to znaczy ze nie ma juz miejsca a innych Narod Izraelski jako narod zostal odrzucony anie jednostki przeciesz iteraz zydi sie nawracaja Pytanie kiedy zakonczy sie wydlug was czas pogan

  3. Jestem prostym robotnikiem,ale mam inną interpretację tego zdarzenia. Moim zdaniem,ta historia to dowód na to,że Jezus był człowiekiem i tak jak każdy z nas miał swoje słabości. Miał ochotę na figi a że ich nie było,to przeklną drzewo bo mógł to zrobić. To dowód na człowieczeństwo Syna Bożego z jego wszystkimi zaletami,ale również przywarami. Przynajmniej,ja prosty człowiek tak to rozumiem.Bez żadnej symboliki i dopisywania traści do tezy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *