Otrzymaliśmy niedawno ciekawe pytanie: Czy mogę prosić o łopatologiczne wyjaśnienie na przykładach kwestii typ – antytyp? Zaczynam swoją przygodę z ruchem badackim i niezbyt to na razie rozumiem.
Typy biblijne to wszystkie rzeczy, osoby i wydarzenia w Biblii, które są jednocześnie zapowiedzią lub ilustracją innych rzeczy, dopiero mających się dokonać. Typy znajdujemy najczęściej w Starym Testamencie i mają one swoje wypełnienie, zwykle na większą skalę, w życiu Pana Jezusa i jego wiernych.
Termin ten jest biblijny i pochodzi z greki Nowego Testamentu. Na przykład w 10. rozdziale 1 Listu do Koryntian opisane są dzieje Izraela, a w wersecie 6 apostoł Paweł podaje, że
Stało się zaś to wszystko, by mogło posłużyć za przykład dla nas, abyśmy nie pożądali złego, tak jak oni pożądali.
Słowo przetłumaczone na ’przykład’ to greckie 'typos’, co bywa też tłumaczone jako: znak, wzór i właśnie typ.
Dobry przykład takiego typu to typiczny baranek, którego Żydzi zjedli w Egipcie, gdy Bóg karał faraona i Egipt dziesiątą, ostatnią plagą. Antytypem, czyli wypełnieniem tego typu, jest nasz Pan – Jezus Chrystus – „Baranek Boży, który gładzi grzech świata” (Jana 1:29).
W zacytowanym wyżej wersecie, Jan Chrzciciel robi aluzję do typicznego baranka, którego jedli Izraelici, po czym nastąpiło ich wyzwolenie. Antytypiczny Baranek (Jezus Chrystus) dla antytypicznych Izraelitów, czyli naśladowców Jezusa, stanowi wyzwolenie z niewoli śmierci i grzechu, jeśli wiernie go spożywają i karmią się nim, tzn. przyjmują przez wiarę Jezusa jako Odkupiciela i Pana, a dalej trwają i wzmacniają się w tej wierze.
Typy są to więc zapowiedzi innej, większej rzeczywistości i pozwalają nam one lepiej zrozumieć jak Bóg patrzył na wiele wydarzeń związanych z Jezusem i czego oczekuje od swoich wiernych także dziś. Takich przykładów znaleźć można bardzo wiele.
– wąż miedziany jest typem ukrzyżowanego Chrystusa (por. Ewangelia wg Jana 3:14-17)
– obrzezanie jest typem poświęcenia się Bogu, odcięcia lub wyrzucenia z serca miłości do grzechu, samolubstwa i grzesznego świata (List do Kolosan 2:11, List do Rzymian 2:28-29)
– Sara i Hagar są typami dwóch różnych przymierzy (List do Galatów 4:22-26)
– Izaak jest typem obiecanego potomka Abrahama, Chrystusa (List do Galatów 4:25,28,31)
– Abraham jest więc w tej relacji typem na Boga
itd.
Zachęcamy do dalszych rozważań i zadawania pytań (np. e-mailowo – wiktor@badaczebiblii.pl), a poniżej zostawiamy dwa nagrania, które mogą się stać pomocą w lepszym zrozumieniu tematyki typów i antytypów Biblii.
Kilka dodatkowych wyjaśnień z komentarzy z Facebooka (zapisuję tutaj, żeby nie zaginęły) —
Roman: „Typy można określić jako ,,proroctwa obrazowe” antytypy to wypełnienie proroctw obrazowych. W Biblii występują również proroctwa symboliczne np. księga Objawienia, czy Ezechiela.”
Piotr: „Jest jeszcze ladny (wg mnie tekst z listu Ap; Pawla : „Prawo jest tylko cieniem przyszłych dóbr, a nie ich rzeczywistym wyrazem, …” (Heb.10:1 – Biblia Warszawsko-Praska, 1975/1997)”
Artur: „Typem może być także rzeczywista historia zapisana w ST, np. o Abrahamie i jego rodzinie. Coś faktycznie się wydarzyło, miało miejsce w dalekiej przeszłości, ale może obrazować rzeczy przyszłe, które się wydarzą.”