Otrzymaliśmy niedawno ciekawe pytanie: Czy mogę prosić o łopatologiczne wyjaśnienie na przykładach kwestii typ – antytyp? Zaczynam swoją przygodę z ruchem badackim i niezbyt to na razie rozumiem.
Typy biblijne to wszystkie rzeczy, osoby i wydarzenia w Biblii, które są jednocześnie zapowiedzią lub ilustracją innych rzeczy, dopiero mających się dokonać. Typy znajdujemy najczęściej w Starym Testamencie i mają one swoje wypełnienie, zwykle na większą skalę, w życiu Pana Jezusa i jego wiernych.
Termin ten jest biblijny i pochodzi z greki Nowego Testamentu. Na przykład w 10. rozdziale 1 Listu do Koryntian opisane są dzieje Izraela, a w wersecie 6 apostoł Paweł podaje, że
Stało się zaś to wszystko, by mogło posłużyć za przykład dla nas, abyśmy nie pożądali złego, tak jak oni pożądali.

Jan Chrzciciel wskazuje na Jezusa i odnosi się do biblijnego typu baranka (Jana 1:36). Jezus to antytypiczny baranek, „Baranek Boży”.
Słowo przetłumaczone na ’przykład’ to greckie 'typos’, co bywa też tłumaczone jako: znak, wzór i właśnie typ.
Dobry przykład takiego typu to typiczny baranek, którego Żydzi zjedli w Egipcie, gdy Bóg karał faraona i Egipt dziesiątą, ostatnią plagą. Antytypem, czyli wypełnieniem tego typu, jest nasz Pan – Jezus Chrystus – „Baranek Boży, który gładzi grzech świata” (Jana 1:29).
W zacytowanym wyżej wersecie, Jan Chrzciciel robi aluzję do typicznego baranka, którego jedli Izraelici, po czym nastąpiło ich wyzwolenie. Antytypiczny Baranek (Jezus Chrystus) dla antytypicznych Izraelitów, czyli naśladowców Jezusa, stanowi wyzwolenie z niewoli śmierci i grzechu, jeśli wiernie go spożywają i karmią się nim, tzn. przyjmują przez wiarę Jezusa jako Odkupiciela i Pana, a dalej trwają i wzmacniają się w tej wierze.
Typy są to więc zapowiedzi innej, większej rzeczywistości i pozwalają nam one lepiej zrozumieć jak Bóg patrzył na wiele wydarzeń związanych z Jezusem i czego oczekuje od swoich wiernych także dziś. Takich przykładów znaleźć można bardzo wiele.
– wąż miedziany jest typem ukrzyżowanego Chrystusa (por. Ewangelia wg Jana 3:14-17)
– obrzezanie jest typem poświęcenia się Bogu, odcięcia lub wyrzucenia z serca miłości do grzechu, samolubstwa i grzesznego świata (List do Kolosan 2:11, List do Rzymian 2:28-29)
– Sara i Hagar są typami dwóch różnych przymierzy (List do Galatów 4:22-26)
– Izaak jest typem obiecanego potomka Abrahama, Chrystusa (List do Galatów 4:25,28,31)
– Abraham jest więc w tej relacji typem na Boga
itd.
Zachęcamy do dalszych rozważań i zadawania pytań (np. e-mailowo – wiktor@badaczebiblii.pl), a poniżej zostawiamy dwa nagrania, które mogą się stać pomocą w lepszym zrozumieniu tematyki typów i antytypów Biblii.
Kilka dodatkowych wyjaśnień z komentarzy z Facebooka (zapisuję tutaj, żeby nie zaginęły) —
Roman: „Typy można określić jako ,,proroctwa obrazowe” antytypy to wypełnienie proroctw obrazowych. W Biblii występują również proroctwa symboliczne np. księga Objawienia, czy Ezechiela.”
Piotr: „Jest jeszcze ladny (wg mnie tekst z listu Ap; Pawla : „Prawo jest tylko cieniem przyszłych dóbr, a nie ich rzeczywistym wyrazem, …” (Heb.10:1 – Biblia Warszawsko-Praska, 1975/1997)”
Artur: „Typem może być także rzeczywista historia zapisana w ST, np. o Abrahamie i jego rodzinie. Coś faktycznie się wydarzyło, miało miejsce w dalekiej przeszłości, ale może obrazować rzeczy przyszłe, które się wydarzą.”