Jak rodzina Scale przyszła do poznania prawdy Bożej

Małżeństwo Potts. Brat Charles był przez wiele lat ewangelistą, przez którego służbę Bóg przyprowadził do swojej prawdy wiele osób.

W roku 1956 mój brat Peter zmarł po krótkiej chorobie i moja rodzina zaczęła zadawać sobie pytanie dlaczego kochający Bóg pozwala niewinnemu chłopcu umrzeć w taki sposób.

Każdy z rodziny poszedł swoimi własnymi drogami w poszukiwaniu wyjaśnienia. Minął jednak prawie rok i nikt z nas nie znalazł zadowalającej odpowiedzi na to pytanie.

Mój ojciec był w tym czasie samozatrudniony; założył firmę sprzedającą artykuły gospodarstwa domowego, takie jak mydła, detergenty, proszki do prania i różnego rodzaju ozdoby. Dostarczał je dużą furgonetką prosto do domów swoich klientów.

Jednym z jego klientów byli państwo Potts z Handforth w południowym Manchesterze. Mój ojciec chodził do ich domu przez wiele lat, ale przez cały ten czas nigdy nie spotkał brata Charlesa Pottsa, lecz zawsze jego żonę, siostrę Potts.

Brat Potts był bardzo sprawnym mężczyzną jak na swój wiek, mimo że był już wtedy po siedemdziesiątce. Niespodziewanie, tego dnia zachorował i został zmuszony do zostania w domu, bo nie czuł się na tyle dobrze, by wyjść chociaż na chwilę. Siostra Potts musiała wtedy udać się do pobliskiej wioski po zakupy i przez jakiś czasu miało jej nie być.

Brat Potts był ewangelistą wyznaczonym przez brata Johnsona i zawsze czuł potrzebę zwiastowania prawdy i był bardzo dobrze znany w okolicy z tego, że głosił ewangelię ludziom, gdziekolwiek się z nimi spotykał.

Tego ranka także klęknął i modlił się do Boga, by Ten dał mu możliwość, by także dziś porozmawiać z kimś o prawdzie. Kiedy jednak powstał z kolan, powiedział sobie: „O, jaka głupia modlitwa, którą właśnie powiedziałem. Jak Bóg może odpowiedzieć na moją modlitwę, skoro nie mogę wyjść z domu!”.

Gdy tylko te słowa wyszły mu z ust, nagle rozległo się pukanie do drzwi, a kiedy je otworzył, to mój ojciec stał u progu z zamówieniem siostry Potts.

Brat Potts zapytał: „Słucham, co mogę dla ciebie zrobić?”, bo oczywiście nigdy wcześniej nie spotkał mojego ojca. A ojciec odpowiedział, że to zamówienie jego żony, które co tydzień jej dostarcza.

Brat Scale, ojciec brata Johna.

„Cóż, dziękuję!” – odpowiedział Potts. „Powiedz mi jeszcze, jak się masz?”

Ojciec był człowiekiem, który potrafił się uśmiechać nawet wtedy, gdy był smutny i odpowiedział: „Wszystko w porządku”. Brat Potts powiedział jednak, że po chwili uśmiech znikł z twarzy taty i dodał on: „No, nie tak do końca”.

„Dlaczego?” – zapytał brat Potts. A mój tata powiedział mu jak umarł jego syn i że wciąż szuka odpowiedzi na pytanie: „Dlaczego kochający Bóg mógł pozwolić, by coś takiego się stało?”.

„Nikt nie może odpowiedzieć na twoje pytanie.” – odpowiedział Potts.

Ojciec odpowiedział: „No cóż, dają mi odpowiedzi, ale kiedy pytam, gdzie można to znaleźć w Biblii, nie potrafią mi powiedzieć.”

Brat Potts powiedział wtedy: „Chodź, mogę odpowiedzieć na twoje pytanie i pokaże ci to w Piśmie Świętym.”

Tata wszedł i został tam 12 godzin. Otrzymał odpowiedzi na wszystkie swoje pytania. Kiedy tej nocy wrócił do domu, furgonetka była pełna, bo nie sprzedał już tego dnia ani jednej rzeczy. Przekazał jednak mojej mamie wszystko, czego nauczył się od tego starszego męża Bożego i dodał, że teraz wie już dlaczego Bóg dozwolił na zło.

Moja mama od razu dała się przekonać i pokochała prawdę od tego dnia aż do dnia swojej śmierci. A brat Potts często mówił nam, że Bóg może odpowiedzieć na modlitwy, nawet gdy jesteś przykuty do łóżka.

Wasz Brat z Jego Łaski,
John Scale

***

Od redakcji: dla osób, które chciałyby dowiedzieć się więcej na temat zagadnienia zła w Słowie Bożym, polecamy serdecznie książkę pt. „Boski plan wieków”, wykład VII – „Dozwolenie zła i jego związek z Boskim planem”. Książka jest dostępna online w wersji pdf, a na życzenie wyślemy ją bezpłatnie w wersji papierowej każdej zainteresowanej osobie. Więcej szczegółów na stronie BoskiPlan.pl.

Zobacz inne świadectwa.

Aktualizacja [20.11.2021 r.] – Umieściliśmy niedawno na stronie wspomnienie pt. Jak rodzina Scale przyszła do poznania prawdy Bożej. W tej prawdziwej historii, którą poznaliśmy w streszczeniu od brata Johna Scale’a, istotną rolę odegrała rodzinna tragedia – śmierć Petera, starszego brata Johna. Po tym wydarzeniu członkowie rodziny długo poszukiwali odpowiedzi na pytanie: dlaczego Bóg dozwolił na zło i czy jest nadzieja, by w przyszłości spotkać się z Peterem. Odpowiedzi takich – na podstawie Biblii – udzielił brytyjski ewangelista, Charles Potts.

Taki skrót rodzinnej historii jest oczywiście bardzo niepełny. Wiele osób było zainteresowanych pewnymi szczegółami, więc zapytaliśmy brata Johna o kilka bardziej szczegółowych informacji – jak np. wiek Petera, gdy zmarł i sposób, w jaki sam John uznał, że to, w co uwierzył jego tata, to prawdziwa nauka Pisma Świętego. Oto odpowiedź: Jak rodzina Scale przyszła do poznania prawdy Bożej – uzupełnienie

4 thoughts on “Jak rodzina Scale przyszła do poznania prawdy Bożej”

  1. Piękna historia. To jest niesamowite jak Boża opatrzność wykorzystuje okolicznosci, by doprowadzic szczere i poszukające serca do Prawdy.
    Chwała Bogu i Panu Jezusowi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *