Myśli Salomona

Wieść o mądrości Salomona rozchodziła się za jego czasów po świecie. Królowa z Saby przyjechała do niego, by samemu się o niej przekonać i po zadaniu mu wielu pytań oceniła: „Przewyższyłeś mądrością i powodzeniem wszelkie pogłoski, które słyszałam” (1 Królewska 10:7). Pytanie brzmi: czy dziś myśli króla Izraela mogą mieć znaczenie dla nas? Czy można się od niego jeszcze czegoś nauczyć?

Oto niektóre zdania z Księgi Przysłów i próba ich przełożenia na życie chrześcijan we współczesnym świecie. Zachęcamy do dzielenia się w komentarzach innymi fragmentami z mądrości Salomona i własnymi przemyśleniami na ich temat.

przyslow-15-17

„Lepsza jest potrawa z jarzyn, a przy tym miłość, niż karmny wół wraz z nienawiścią.” (Księga Przysłów 15:17)

 

„Lepiej jest korzystać z niewielkiej ilości prawdy z miłością u wszystkich w tym uczestniczących niż z bardzo wielu nauk z sercami pełnymi nienawiści.” (Paul S.L. Johnson, „Exodus”, s. 640)

przyslow-15-22

„Gdzie nie ma narady, nie udają się zamysły, lecz gdzie jest wielu doradców, tam jest powodzenie.” (Księga Przysłów 15:22)

 

„Plany zawodzą tam, gdzie brakuje konsultacji, lecz zwykle doznają powodzenia, gdy doradcami jest liczna grupa braci pouczonych przez prawdę.” (Paul S.L. Johnson, „Exodus”, s. 640)

przyslow-16-6

„Miłość i wierność oczyszczają od winy, a dzięki bojaźni Pana stronimy od złego.” (Księga Przysłów 16:6)

 

„Używanie prawdy i jej ducha przez poświęconych coraz bardziej usuwa z ich charakteru deprawację, a cześć dla Boga prowadzi do odstąpienia od zła.” (Paul S.L. Johnson, „Exodus”, s. 641)

przyslow-20-13

„Nie kochaj spania, abyś nie zubożał; miej oczy otwarte, a będziesz miał chleba pod dostatkiem.” (Księga Przysłów 20:13)

 

„Nie można być miłośnikiem bezczynności, by nie zubożeć w łaskach, znajomości i służbie; należy raczej szukać sposobności do działania i podejmować je, co przyniesie obfitość wszystkiego co potrzebne.” (Paul S.L. Johnson, „Exodus”, s. 649)

ksiegaprzyslow-15-24

„Rozumny idzie drogą życia wzwyż, aby uniknąć krainy umarłych w dole.” (Księga Przysłów 15:24)

 

„Dla wiernych wąska droga stale wznosi się w łasce, znajomości i owocach służby, umożliwiając im uniknięcie gehenny, do której prowadzi droga w dół.” (Paul S.L. Johnson, „Exodus”, s. 640)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *