Safnat Paneach

Imiona w Biblii są znaczące, jak np. Adam, Ewa. Podobnie w czasach Józefa, panujący wówczas w Egipcie faraon nadał Józefowi znaczące imię: „Safnat Paneach”, różnie tłumaczone, w tym jako „Zbawca świata”.

Wykład br. Marka Bejgera, wygłoszony na spotkaniu zboru Pana w Bydgoszczy, 4 lipca 2021 roku:

——-
W 1 Mojżeszowej 41:45 znajdujemy decyzję faraona o ustanowieniu Józefa namiestnikiem Egiptu. Było to po śnie faraona o krowach tłustych i chudych oraz kłosach pełnych i pustych. Sen wyjaśnił dopiero Józef i to Józef znalazł też sposób na przetrwanie trudnych czasów, które sen ten zwiastował.

To, co zapisane w Biblii, ma nie tylko wartość historyczną, ale również typiczną. Jest to obraz lub proroctwo obrazowe na większego Zbawcę świata, naszego Pana Jezusa Chrystusa.

1 Mojżeszowa 41:16 – Skromność Józefa i wiara w Stwórcę. „Nie w mojej to mocy, ale to Bóg udzieli odpowiedzi”. Reakcja faraona na wyjaśnienie snu: „czy znajdziemy podobnego Józefowi?”.

W antytypie w faraonie pokazany jest BÓG OJCIEC, a w Józefie – JEZUS, którego dzieło jest przed nami i już w trakcie, to panowanie jest już w toku.

Obraz chudych lat to okres sądu, czas będący „strasznym”, ponieważ będzie to czas próby, ale w obrazie wtedy właśnie Józef udzielał pokarmu drugim. Tak jak w tamtych czasach w Egipcie, konieczne było ostatecznie oddanie wszystkiego Józefowi, tak w tysiącleciu coraz głębsza prawda i jej duch będą dostępne wyłącznie dla tych, którzy zdecydują się na oddanie samych siebie Bogu.

Ewangelia wg Jana 6:31-32 mówi, że prawdziwy chleb z nieba to żywa prawda o Jezusie, o Odkupicielu. Chleb dawał życie w Egipcie, okup Jezusa daje zaś szansę na życie wieczne.

Księżniczka Asenata, żona Józefa, przedstawia kościół Chrystusowy, oblubienicę Jezusa. Wybór Oblubienicy jest po to, aby ostatecznie uratować resztę, a nie tylko po to, by wszystkich tylko zgładzić. Lecz nim przyjdę powszechne czasy odnowienia, Bóg doświadcza ludzkość uciskiem, bo chce, aby narody DOBROWOLNIE zwróciły się w stronę Mesjasza.

„Idźcie do Józefa, a co wam powie, to czyńcie”, „Idźcie do Józefa” – takie były słowa faraona. W Królestwie aktualne będą słowa: „Idźcie do Jezusa”. Nie będzie przymusu osiągnięcia zbawienia, Egipcjanie musieli świadomie wybrać posłuszeństwo Józefowi, a ludzkość otrzyma wybór posłuszeństwa Jezusowi.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *