Nieprzemijający wpływ matki

Farma, na której dorastał Abraham Lincoln. Hrabstwo Spencer w stanie Indiana (fot. Rene Sturgell).

Wielu z nas bardzo docenia naszych rodziców i opiekę, jaką nas otaczali, szczególnie w pierwszych latach naszego życia. To wtedy, w latach kształtowania się naszej osobowości, szczególnie matka udziela specjalnych wskazówek, które wiele znaczą w formowaniu charakteru i torowaniu drogi życia.

Na przykład istnieją zapiski mówiące o tym, że matka Abrahama Lincolna w pierwszych latach jego życia uczyła go Pisma Świętego i często powtarzała mu Dziesięć Przykazań.

Wkrótce chłopczyk znał Przykazania na pamięć i każdego wieczoru przed zaśnięciem powtarzał je dla siebie i swej matki.

Gdy miał 9 lat, pewnego dnia matka cichym głosem zwróciła się do niego: „Wkrótce odejdę od ciebie i już nie powrócę. Lecz pragnę, abyś pamiętał, by żyć tak jak cię nauczyłam, by zachowywać Jego Przykazania….”

Chłopak złożył matce uroczystą obietnicę… i niedługo po tym jego matka spokojnie zasnęła snem śmierci.

Dzisiaj imię tej prostej wiejskiej kobiety jest znane na całym świecie. Ponieważ w ciągu tych 9 lat ona ukształtowała charakter swego syna, Abrahama Lincolna, który stał się jednym z najwybitniejszych ludzi.

W wielkiej mierze wpływ jego matki sprawił, że Lincoln był takim człowiekiem, jakim był – i nigdy nie zapomniał o swej matce. Nawet u szczytu sławy powiedział – „To wszystko kim jestem, zawdzięczam mojemu aniołowi – matce.” Nikt naprawdę nie zna siły matczynej miłości.

POLECAMY TEŻ ARTYKUŁ NA TEMAT WYCHOWYWANIA DZIECI
PT. WCZESNY WPŁYW

____
Źródło: „Sztandar Biblijny”, maj-czerwiec 2005, s. 35

Zobacz inne świadectwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.