Nakazano ci kochać (2)

„Chodźcie w miłości”.
List do Efezjan 5,2

Grecy, mówiąc o miłości, używali czterech różnych określeń. (1) „Storge” oznaczało miłość wypływającą z rodzinnego przywiązania. (2) „Eros” to miłość romantyczna i erotyczna. (3) „Philia” oznaczała przywiązanie emocjonalne lub przyjaźń. (4) „Agape” to miłość ofiarna i bezwarunkowa. Kiedy Biblia mówi o miłości Boga do nas oraz o rodzaju miłości, jaką mamy żywić do Niego i do innych, zawsze używa słowa „agape”, będącego zobowiązaniem do działania. Czy wiesz, że możesz kochać kogoś, kogo nawet nie lubisz? Jeśli Bóg ma nas uczyć miłości, wprowadzi w nasze życie osoby, które trudno kochać. Faktem jest, że w naszym życiu jest wielu ludzi, których nie lubimy. Nie podoba nam się sposób, w jaki mówią. Nie podoba nam się ich zachowanie. Nie podoba nam się to, w co się ubierają. Przede wszystkim jednak nie lubimy ludzi, którzy nas nie lubią. Po krótkiej chwili zastanowienia pewnie mógłbyś stworzyć całą listę osób, których nie lubisz. Byłyby to pewnie osoby, z którymi trudno ci się dogadać. Każdego czasami trudno kochać – nawet ciebie – niektórych jednak trudno kochać w ogóle. Jezus nigdy jednak nie wymagał od nas czułości wobec wszystkich. Nie miał ciepłych uczuć wobec faryzeuszy. Nie musimy lubić wszystkich – czy to nie ulga? – ale musimy ich kochać. Co Biblia ma na myśli, gdy mówi: „Chodźcie w miłości”? Podobnie jak fizyczne chodzenie, ta bezwarunkowa miłość wymaga wysiłku, porusza się w określonym kierunku i jest czymś, co robisz codziennie.

______
Źródło:
„Słowo na dzisiaj”, Bob i Debby Gas, czerwiec-sierpień 2023

1 thoughts on “Nakazano ci kochać (2)”

 1. „Kiedy Biblia mówi o miłości Boga do nas oraz o rodzaju miłości, jaką mamy żywić do Niego i do innych, zawsze używa słowa „agape”, będącego zobowiązaniem do działania.”

  Biblia dosyć często mówi też o miłości „filia”, czasami też zestawia jedną i drugą.

  W „filii” możemy mówić bardziej o miłości, do której zobowiązuje nas sprawiedliwość. O wypełnienie prawa, o którym mówi Jezus: „On mu odpowiedział: Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem. To jest największe i pierwsze przykazanie. Drugie podobne jest do niego: Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego” (Mateusza 22:37-38)

  Miłość „agape” wznosi się wyżej, jest to miłość bezinteresowna, gotowa do ofiary na rzecz dobrych, Bożych zasad.

  Ogólnie jednak artykuł wrzuciliśmy, bo wydają się to cenne myśli.
  To kontynuacja poprzedniego wpisu: Nakazano ci kochać (1).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *