Sto lat od premiery „Fotodramy stworzenia”

11 stycznia 1914 r. w nowojorskim teatrze Temple pierwszy raz wyświetlono film „Fotodrama stworzenia”. Na premierze pojawiło się 5000 osób, a projekcja filmu trwała 8 godzin!

Trudno sobie dziś wyobrazić jak wielkim zaskoczeniem dla oglądających była „Fotodrama stworzenia”. Jak podają encyklopedie: „Była to pierwsza ekranizacja zawierająca ruchomy film oraz kolorowe przezrocza zsynchronizowane z muzyką oraz nagraną narracją”. Innymi słowy: nigdy przedtem nie połączono koloru i dźwięku w jednym ruchowym filmie.

Epicka i efektowna prezentacja historii świata wg Biblii w pierwszym roku projekcji – w Ameryce Północnej, Europie i Australii przyciągnęła rekordową liczbę 9 mln widzów. Do Polski film dotarł po wojnie, w latach dwudziestych ubiegłego stulecia. Podczas projekcji widzowie otrzymywali darmowe egzemplarze scenariusza filmu pt. „Fotodrama stworzenia czyli historia biblijna w obrazach”. Książka ta zawiera 400 ilustracji i zestaw krótkich lekcji na wybrane tematy. Jest ona obecnie dostępna w języku polski.

Celem „Fotodramy stworzenia” było ukazanie dziejów z perspektywy kart Pisma Świętego – od epokowych dni stworzenia aż po obecne czasy „ucisku, jakiego nie było, odkąd narody powstały” (Daniela 12:1). Hasło reklamowe brzmiało: „Nauka. Historia. Biblia”, a wejście na film było bezpłatne. Dzięki proroctwom biblijnym twórcy filmu przedstawili też nadzieje związane z tym, co nastanie po tych trudnych czasach (patrz: Tysiąclecie – Królestwo Chrystusa).

„Fotodrama stworzenia” – Jezus w Getsemane

„Fotodrama stworzenia” – narodziny i niektóre wydarzenia z życia Jezusa

Najbardziej kompletna wersja „Fotodramy” bez fragmentów animowanych – można ją oglądać mając przed oczami polski tekst scenariusza.

Otwórz tekst scenariusza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *