„To mnie gorszy!”, „To innych gorszy!”, ale co to właściwie jest to zgorszenie? Czy na podstawie Pisma Świętego można zauważyć co właściwie tym zgorszeniem jest? Bo słowo „zgorszenie” może być wykorzystywane jako swoista broń… i to paraliżująca broń. Jeśli ktoś powie drugiemu: „ty mnie gorszysz”, to ten drugi jest tym stwierdzeniem sparaliżowany. Co ma robić – ma to dalej czynić czy nie? Czy może kogoś zgorszyć to, że noszę szelki a nie pasek do spodni, a może takie lub inne sznurowadła?
Ze Słownika Języka Polskiego: zgorszenie to demoralizacja, zepsucie, oburzenie, zgroza; pod hasłem: zgorszony – taki, który zgorszył się czymś, będący wyrazem zgorszenia; pod hasłem: zgorszyć – naruszyć czyjeś poczucie przyzwoitości, zdemoralizować kogoś; zgorszyć się – odczuć oburzenie, zażenowanie w zetknięciu z czymś nieprzyzwoitym lub niemoralnym, ulec demoralizacji.
W oryginale Nowego Testamentu słowo, które jest tłumaczone na „zgorszenie” to greckie słowo „scandalon” (…) Znaczy to: „coś co powoduje zgubę”, „pułapka”.
Zapraszamy do wysłuchania wykładu wygłoszonego przez br. Mirosława Sellina, wygłoszonego w Szczecinie 20 maja 2007 roku: