Po napadzie rabunkowym

Wieczorem profesor Matthew Henry wracał z uniwersytetu, gdy pod samym domem ktoś nagle przystawił mu między oczy pistolet. Jakiś oprych z zasłoniętą twarzą kazał mu oddać portfel i torbę. Kiedy je otrzymał, szybko zniknął w ciemnościach.

Tego wieczoru profesor, jeszcze roztrzęsiony tym, co się stało, usiadł przy biurku i napisał taką modlitwę:

„Panie, dzisiaj zostałem okradziony.
Wiem, że muszę podziękować Ci za wiele rzeczy.
Po pierwsze, dziękuję Ci za to,
że nie byłem nigdy wcześniej okradziony.
W takim świecie jak nasz to prawdziwy cud.
Po drugie, chcę Ci podziękować za to,
że ukradziono mi jedynie portfel,
w którym, jak zwykle,
było niewiele pieniędzy, oraz starą teczkę
w której były akurat mało ważne papiery.
Chcę Ci również podziękować, Panie,
za to, że nie było ze mną mojej żony oraz córki.
Na pewno bardzo by się przestraszyły.
Dziękuję i za to, że nie muszą teraz płakać
z mojego powodu.
Wreszcie, Panie, pragnę Ci podziękować
szczególnie gorąco,
że to ja zostałem okradziony,
a nie ktoś inny,
kto może poniósłby większe straty”

*****

Ta przeredagowana lekko opowieść ze zbiorów Bruno Furrero wydaje się dobrze pasować do zakończenia roku. Doświadczenia życiowe bywają różne, czasami to problemy zdrowotne, utrata pracy, kiepskie perspektywy. Czasami za dużo wielkich wydarzeń, a czasami monotonia zwykłego życia, które płynie dzień po dniu jakby bez celu.

Czy jednak bez celu i czy na pewno te wydarzenia były tak złe. Ktoś może powiedzieć, że łatwo się to mówi, ale nastawienie znaczy bardzo wiele. Szczególnie może wśród wierzących, bo jedno z zapewnień Biblii mówi, „że Bóg z tymi, którzy Go miłują, współdziała we wszystkim dla ich dobra” (Rzymian 8:28).

Oby nam się udawało, by jak najczęściej widzieć sprawy tak, jak widział je apostoł Paweł: Albowiem ten króciutki i lekki ucisk przynosi nam przeogromną i wieczną wagę chwały” (2 do Koryntian 4:17).

________
* W oryginalnym opowiadaniu list-modlitwa kończy się słowami: „Wreszcie, Panie, pragnę Ci podziękować szczególnie gorąco, że to ja zostałem okradziony, a nie złodziej”, a na końcu dopisano myśl: „Aby wyeliminować zło ze świata, wystarczyłoby nigdy nie być jego przyczyną”.

Dla zainteresowanych tematem dorzucamy dwa wykłady audio Pierwszy z nich nosi tytuł „Doswiadczenia” i opiera się głównie na słowach św. Pawła z 2 Listu do Koryntian: https://badaczebiblii.pl/doswiadczenia/. Drugie nagranie nosi tytuł „Wszystko dopomaga ku dobremu”: https://badaczebiblii.pl/wszystko-dopomaga-ku-dobremu/.

Zobacz inne świadectwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *