Dolina Bożych gór

Dlaczego jednak w tekście mamy Górę Oliwną, a nie jakąś inną Górę? Dlaczego dobrze będzie ona symbolizować Królestwo Boże? Myślę, że chodzi tu o szczególne znaczenie oliwy i drzewa oliwnego w Biblii.
Po pierwsze: gdy wysłana wysłana prze Noego gołębica wróciła do arki, przyniosła ona w dziobie gałązkę oliwną, która do dziś jest symbolem pokoju. A to nam przedstawia, że Bóg ustanowi pokój na ziemi.
Po drugie: oliwy używa się do przygotowania posiłku, a Bóg obiecał, że przygotuje dla ludzi w Królestwie wielką ucztę (ucztę prawdy). (por. Izaj. 25:6)
Po trzecie: oliwa była wykorzystywana do przygotowania świętego olejku do namaszczenia. Tym olejem pomazywano króla (np. Dawida). Olej ten symbolizuje ducha świętego, który najpierw otrzymał Jezus, potem wierni, a w czasie po Wieku Ewangelii ten duch ma zostać wylany na wszelkie ciało (czytamy o tym w Joela 2:28).
Po czwarte: oliwa jest używana jako paliwo do lampy. Pamiętamy jak głupie panny z przypowieści mówiły, że zabrakło im oliwy. Nie miały światła. Bóg także udzieli światła ludzkości. Przyjdzie czas, gdy cały świat zaśpiewa jak Psalmista Dawid: „Twoje słowo jest lampą dla moich stóp i światłem na mojej ścieżce.” (por. Psalm 119:105, Jana 1:9)
Góra Oliwna dobrze przedstawia więc po 1) pokój, 2) pokarm czyli prawdę, 3) ducha świętego, który będzie wylany na wszelkie ciało i 4) światło, które przyniesie z sobą Królestwo Boże.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *