Co to jest dusza

Werset z Księgi Rodzaju niesie w sobie dużo treści. Opis pokazuje, że najpierw zostało stworzone ciało, ale zanim nastąpiło ożywienie, nie była to jeszcze dusza, istota żywa. To ciało miało oczy, ale nic nie widziało. Miało uszy, ale nic nie słyszało, usta, ale nic nie mówiło. Język, ale nie czuło smaku. Nos, ale nie mogło jeszcze oddychać. Miało serce, które nie pulsowało i krew, która była zimna, pozbawiona życia.
To się zmieniło, gdy Bóg „tchnął w jego nozdrza tchnienie życia” To wtedy człowiek stał się „duszą”, istotą żywą. Można więc powiedzieć, że istota żywa (dusza) to ożywione ciało, oddychające, odczuwające istnienie.
To dlatego właśnie Słownik teologii biblijnej wyd. Pallotinum podaje: „Będąc daleko od tego, by stanowić jedną część tworzącą z ciałem istotę zwaną człowiekiem, dusza oznacza całego człowieka jako byt ożywiony duchem życia. (…) Obiektywnie rzecz biorąc, „duszą” nazywa się wszystko, co żyje, nawet zwierzę.” Końcowe słowa tej definicji mogą być zaskoczeniem. Wrócimy jeszcze do tego tematu.

1 thought on “Co to jest dusza”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *