Co to jest dusza

To co powiedziałem na temat śmiertelności duszy nie zgadza się z przyjmowanym wśród wielu chrześcijan poglądem o nieśmiertelnej duszy. To właśnie nasz drugi mit, mówiący, że dusze są nieśmiertelne. Pogląd ten przywędrował do nas głównie z filozofii greckiej, szczególnie od Pitagorasa i Platona. Jak pisał ten drugi: „To, czym rzeczywiście jest każdy z nas, co tworzy prawdziwą naszą istotę i nazywa się duszą nieśmiertelną, [w chwili śmierci] odchodzi stąd do innych bogów, ażeby (…) złożyć im – niegroźne to dla dobrych, ale jakże straszne dla złych! – sprawozdania ze wszystkich czynów swego życia”
Wg Platona dusza: jest niematerialna, niezależna od ciała, niezłożona, doskonalsza od ciała, z wyższości duszy nad ciałem wynika, że ciało dla duszy jest więzieniem i grobem, byłaby ona lepsza i szczęśliwsza, gdyby była wolna od ciała, a ze śmiercią ciała zaczyna się dopiero prawdziwe życie duszy
Ten pogląd przez Grecję i Egipt przedostał się także do Żydów żyjących przed narodzinami Jezusa. Później z kolejnymi wiekami na stałe zagościł w chrześcijaństwie.

1 thought on “Co to jest dusza”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *